tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1
narty lato dobry 560x416
28-06-2019 EHschool

Upały dokuczają, a słońce zdaje się nie mieć litości? W takich chwilach zazwyczaj zapominamy o niedogodnościach zimy i wyjątkowo chętnie wspominamy urlop w górach, zwłaszcza na stoku. Ale czy stoi coś na przeszkodzie, by udać się latem na narty? Absolutnie nic! Wystarczy pojechać na narty na lodowiec! Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak się wydaje. I niekoniecznie trzeba od razu udawać się do Ameryki Południowej czy Nowej Zelandii, ani też polować w Niemczech lub Holandii na hale narciarskie. Są bowiem i miejsca w Europie, gdzie z powodzeniem da się uprawiać białe szaleństwo pod przysłowiową chmurką również i latem.

Gdzie pojechać latem na narty?

W Europie jest kilka popularnych kierunków w które można się udać, by poszusować na nartach czy wyjechać latem na snowboard. Najlepsze warunki i doskonała infrastruktura z nastawieniem na letnich turystów znajduje się oczywiście w Alpach. Turyści mają tam do wyboru resorty i pensjonaty o różnych standardach i cenach oraz trasy i atrakcje dopasowane do ich możliwości narciarskich i finansowych. Najlepsze warunki do jazdy i jednocześnie najbogatsza baza turystyczno-wypoczynkowa znajdują się we Francji. Wybierającym się latem na narty we Francuskie Alpy polecamy wizytę w Les Deux Alpes. Znajdziemy tam 120 hektarów terenów narciarskich, wyciągi krzesełkowe i orczykowe na lodowce Girose i Mont-de-Lans, trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, snow park, bary, restauracje i sklepy. Inne godne polecenia miejsca to Tignes (Owernia-Rodan-Alpy) oraz sąsiadujące z nim Val d’Isere. Oba miejsca oferują szereg atrakcji, nie tylko związanych ze sportami zimowymi. We Francji znajdują się najdłuższe trasy, największą ilość słonecznych dni i najlepsze warunki do jazdy. Kuszą też atrakcyjne ceny i noclegi przy stokach.

Austrii do dyspozycji narciarzy i fanów snowboardu jest jeden całoroczny obiekt na lodowcu Hintertux (około 70 km od Innsbrucku), ale może też skusić ich czynny zwykle do końca lipca obiekt w Kaprun. W Hintertux znajdziemy całą infrastrukturę oraz trasy dla początkujących i zaawansowanych, wszystko oczywiście doskonale przygotowane, ponadto dodatkowe atrakcje: bary, dyskoteki, baseny, korty, obiekty fitness-wellness i inne. Wyciągi docierają nawet na wysokość 3250 m n.p.m., a rejon słynie wprost ze stromych zjazdów i wymagających tras.

Ze swych doskonałych warunków narciarskich znana jest oczywiście i Szwajcaria. W Alpach Szwajcarskich można w lato skorzystać z ośrodków Saas Fee (lodowiec Allalin) czy Zermatt (Theodul). W tym ostatnim istnieje możliwość zjazdu na włoską stronę lodowca; bardzo miła perspektywa, szczególnie w porze posiłku. Oba miejsca zapewnią turystom niemal idealne warunki do jazdy, infrastrukturę do nauki i treningu jazdy na nartach i snwoboardzie, przepiękne górskie panoramy, słynną szwajcarską jakośćusług i… takież ceny.

Wspomnieliśmy o Włoszech, bo i tam można latem udać się na narty. Warunki do jazdy latem znajdziemy w południowym Tyrolu, ale również i w Dolomitach. Warte polecenia miejsca to Breuil-Cervinia, Passo Tonale lub Maso Corto. Poza dobrze przygotowanymi trasami narciarskimi i całej towarzyszącej im infrastrukturze wypoczynkowej, warto zwiedzać tam okolicę – w Dolomitach czekają na gości parki krajobrazowe, oszałamiająca przyroda i możliwość uprawiania wielu typowo letnich sportów (trekking, rowery, nordic walking, kajakarstwo czy konie). Włochy to najlepsze miejsce dla rodzin z dziećmi, tamtejsze resorty są  też chętnie wybierane z powodu atrakcyjnych jak na polską kieszeń cen.