tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1
freeride 560x416
03-06-2019 EHschool

Najogólniej rzecz ujmując, mianem freeride’u określamy stosunkowo nową dyscyplinę sportów ekstremalnych. Warto przy tym zaznaczyć, że freeride nie jest określeniem hermetycznym, a co za tym idzie, nie da się go dopasować tylko do jednej dziedziny. Miłośników freeride’u przybywa z roku na rok – nie ma się zresztą co dziwić, zwłaszcza jeżeli wziąć pod uwagę, jakie emocje niesie za sobą jego uprawianie.

Freeride na nartach

Już na samym początku należy zaznaczyć, że freeride na nartach przeznaczony jest wyłącznie dla osób, które posiadają doświadczenie w klasycznych zjazdach. Trzeba bowiem powiedzieć, że jazda poza trasą wymaga o wiele większych umiejętności, niż klasyczne szusowanie po stoku. Zawodnik powinien posiadać doskonałą technikę skrętów, która pozwoli mu na sprawne omijanie, znajdujących się na szlaku przeszkód. Miłośnicy freerdie’u jako kierunek swoich wypraw, wybierają najczęściej Alby, Gruzja i Pireneje.

Freeride na windsurfingu

Freeride, różni się od pozostałych technik windsurfingowych tym, że w trakcie wykonywania manewrów osiąga się nierzadko prędkość do trzydziestu węzłów. Zawodnicy freeride’owi nie muszą posiadać specjalnego sprzętu, ponieważ klasyczne deski doskonale się do niego nadają.

Downhill

Jedna z najpopularniejszych technik kolarstwa górskiego, która jest prawdziwym magnesem dla miłośników mocnych wrażeń. Zawodnicy, na specjalnie przygotowanych rowerach, zjeżdżają w dół ze szczytów stromych gór. Na ich trasie, jak ma to miejsce w innych dyscyplinach freeride’owych, pojawiają się liczne przeszkody w postaci drzew, gałęzi, kamieni czy stromych i porywistych zakrętów.

Czy freeride jest dla każdego?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, freeride to sport ekstremalny, a co za tym idzie, jego uprawnianie przeznaczone jest dla osób już doświadczonych. Odpowiednie manewrowanie, niezależnie od tego czy mowa o rowerze, nartach czy windsurfingu, wymaga wcześniejszego opanowania podstawowych technik jazdy.