tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1
EH School - szkoła sportów ekstremalnych
28-01-2020 EHschool

Snowboard i narty to sport, który w naszych szerokościach geograficznych kojarzy się większości z nas z zimą i okresem ferii. Jazda na snowboardzie podobnie, jak uprawianie innych dyscyplin sportowych może wiązać się z szeregiem niebezpiecznych sytuacji, których można uniknąć, stosując się do kilku zasad panujących na stokach.

Gdyby narciarzy, snowboardowców nie obowiązywał żaden kodeks postępowania, zachowania zapanowałby chaos. Prędkości, jakie osiągane są podczas uprawiania sportów zimowych, zdrowy rozsądek i odpowiedzialność za siebie i inne osoby znajdujące się w pobliżu wymusza na nas stosowanie swego rodzaju kodeksu postępowania snowboardzisty.

Zadbaj o bezpieczeństwo – przestrzegaj zasad.

Jedną z głównych zasad obowiązujących na stoku każdego snowboardzistę jest zasada można by rzec: mierz siły na zamiary, czyli jedź tak, aby móc w każdej chwili się zatrzymać. Nie chodzi tu tylko o możliwość zderzenia się z drzewem, zabezpieczeniami stoku, ale również o innych miłośników deski, których umiejętności są na różnym poziomie. Będąc na stoku, musimy myśleć o wszystkich. To trochę tak jak podczas jazdy samochodem, zawsze musimy panować nad maszyną, mieć na uwadze innych użytkowników drogi, by móc w razie ich błędu, niedopatrzenia właściwą reakcją adekwatną do sytuacji uniknąć zderzenia.

Włączasz się do ruchu – ustąp pierwszeństwa tym, którzy już są na stoku

Kultura jazdy pozwala zadbać o bezpieczeństwo wszystkich snowboardzistów, bez względu na stopień zaawansowania ich umiejętności jazdy. Wszystkich obowiązuje ta sama zasada – pierwszeństwo mają osoby, które już są na stoku przed tymi, którzy włączają się do ruchu.

W przypadku konieczności zmiany kierunku zawsze trzeba się upewnić, przed wykonaniem manewru skręcania, czy nie ma nikogo za nami. Gdy potrzebujemy się zatrzymać, nie możemy tego zrobić w dowolnym miejscu na stoku, a jedynie na poboczach tras. Koniecznie trzeba pilnować właściwego względem stoku ustawienia naszego ciała. Stojąc, musimy być zwróceni twarzą w górę stoku, tak aby móc widzieć osoby nadjeżdżające z boku.

Zjeżdżając ze stoku, troszczymy się o bezpieczeństwo innych osób. Osoby będące przed nami zawsze mają pierwszeństwo, co oznacza, że będąc z tyłu, to naszym obowiązkiem jest jeździć rozważnie, tak, aby uniknąć zderzenia z osobami przed nami.

Zwróć uwagę na jakość swojego sprzętu zimowego

Technika idzie do przodu. Jeśli chodzi o wiązania, deski, akcesoria snowboardowe trzeba być przygotowanym na to, że nie każdy z użytkowników stoku będzie miał najnowszej generacji sprzęt snowboardowy. Ważne jest nie tylko sprawdzanie stanu wiązań i deski, ale również ich umiejętne zakładanie, tak aby uniknąć wypięcia wiązań w najmniej odpowiednim momencie na stoku. Obowiązkiem jest posiadanie odpowiedniej jakości kasku, koniecznie z odpowiednią homologacją.

Oczywiście każdego z nas ma obowiązek być kulturalnym, miłym i uprzejmym wobec innych użytkowników stoku. Jeśli nie mamy dobrego humoru, łatwo wpadamy w furię, lepiej danego dnia odpuścić, bądź poćwiczyć w mniej uczęszczanych miejscach stoku, tak aby każdy ze snowboardzistów mógł korzystać z piękna otaczającej go przyrody w miłej przyjacielskiej atmosferze. Może, zamiast się denerwować, warto wykupić parę lekcji z instruktorem, które pozwolą nam podszkolić się w technice jazdy?