tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1
shin 560x416 0
25-10-2017 EHschool

Kitesurfing dotarł do Polski stosunkowo niedawno. Niestety w naszym kraju to sport sezonowy. Do jego uprawiania potrzebne są sporej wielkości akweny wodne, bez bliskich zabudowań. Pływanie na kite’cie to sztuka okiełznania wiatru i wody. Wymaga od pływającego wiele koncentracji i doskonałego balansu ciała. Na czym dokładnie polega ten sport?

Sprzęt

Do pływania na kitesurfingu potrzebnych jest kilka rzeczy. Po pierwsze jest to odpowiednia deska, różniąca się nieco od deski surfingowej. Po drugie, potrzebny jest odpowiedni latawiec. Jest ich kilka typów, osoby początkujące nie muszą zawracać sobie głowy subtelnymi różnicami pomiędzy nimi. Chodzi o to, że latawiec jest siłą napędową dla deski, podobnie jak żagiel przy desce windsurfingowej. Latawiec jest podczepiony do człowieka dzięki trapezowi, specjalny pas z hakiem, który pozwala przypiąć latawiec do ciała człowieka, a dzięki drążkowi (bar) do którego są przymocowane linki, może nim w łatwy sposób sterować. Zasada poruszania się jest teoretycznie bardzo prosta: należy łapać wiatr w latawiec tak, aby ślizgając się na krawędzi deski poruszać się w zaplanowanym kierunku. Z czasem można uczyć się widowiskowych akrobacji.

Nauka

Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił na kite’cie prowadzone są specjalne szkolenia kitesurfingowe. Naukę rozpoczyna się od przyswojenia sporej dawki teorii. Dopiero wtedy, gdy zrozumiemy już jak działa cały sprzęt, możemy wziąć się za praktykę. Pierwsze lekcje odbywają się na lądzie. Jak już opanujemy sztukę latanie kitem na lądzie z latawcem treningowym, przenosimy się na płytkie, szerokie, niezabudowane akweny wodne. W Polsce przykładem takiego miejsca może być Półwysep Helski. Początkujący kite’owcy próbują zapanować nad latawcem i prześlizgiwać się po płytkiej wodzie. W razie, gdy wiatr poniesie ich zbyt daleko, po prostu schodzą z deski na płytką wodę – stąd tak ważny jest odpowiednia głębokość wody jak i brak bliskiej zabudowy. Dopiero gdy nauczą się panować nad sprzętem, mogą udać się na głęboką wodę. Ponieważ napędem jest wiatr, kitesurfing można uprawiać nie tylko na falach słonej wody, ale również na jeziorze czy zalewie. Pod czujnym okiem instruktora uczyć mogą się zarówno dorośli jak i dzieci, które dostają oczywiście sprzęt dostosowany do ich rozmiarów.