tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1
14a6692 560x416
15-07-2017 EHschool

Coraz częściej słyszy się, że ktoś ze znajomych wybiera się popływać na wakeu, szuka dobrego wyciągu wakeowego, lub chciałby pojechać na profesjonalny wake camp. O co chodzi z tą nową modą? Wakeboarding to wspaniały sport, który podbija coraz więcej serc Polaków. Zamiłowanie z reguły zaczyna się niewinnie – gdzieś na urlopie, na prostym wyciągu, gdy tylko „chce się spróbować”. Jednak po pierwszych sukcesach sport ten wciąga bez reszty. Ale zacznijmy od początku.

Jak to się robi?

Wakeboarding to pływanie na desce po wodzie, gdy jest się ciągniętym przez linę przymocowaną do specjalnie do tego celu wybudowanego wyciągu lub za motorówką. Jak większość sportów, wakeboarding z boku wygląda jak prosta zabawa dla dzieci. Wymaga jednak ogromnej koordynacji ruchowej, idealnego balansu ciała, dobrej kondycji i… rozgrzanych mięśni, jeśli nie chce się mieć zakwasów następnego dnia. Wyciągi do zabaw na wake`u wyglądają różnie. W niektórych miejscach w Polsce, głównie turystycznych, można zobaczyć proste wyciągi dwusłupowe, tzw. systemy 2.0 na których przypadkowi przechodnie mogą spróbować swoich sił. Dla tych, którzy w ten sport wkręcili się już dawno temu, ciekawsze są duże wyciągi, przy których poustawiane są  różne przeszkody i na których można wykonywać widowiskowe akrobacje. Aby pływać na wake`u potrzebna jest nie tylko specjalna deska, ale nie raz pianka, która ogrzewa ciało, a także obowiązkowo – kask i kamizelka ochronna..

Dlaczego wakeboarding stał się takim hitem?

Dlaczego ludzie na całym świecie tak bardzo pokochali wakeboarding? To bardzo proste: to sport wodny, który można uprawiać nawet w mieście. W upalne dni nie ma nic lepszego niż emocje, których dostarcza wiatr we włosach i chłodna woda. Jednak nie każdy ma możliwość podjechania po pracy na plażę, by popływać na nartach wodnych, desce czy żaglu. W miastach, w których jest chociażby niewielki staw, jezioro lub zalew, wyciąg do wake`a daje namiastkę „prawdziwego” plażowania. Ponadto pływanie na wake`u jest po prostu przyjemne, bezpieczne, a do tego świetnie kształtuje ciało.