tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1
EH School - szkoła sportów ekstremalnych
24-03-2022 EHschool

Wakeboarding jest jednym z najciekawszych i najbardziej dostępnych sportów wodnych. Stanowi stosunkowo nowy koncept, który jeszcze do niedawna nie był tak znany w Polsce. Pod nazwą wakeboardingu kryje się połączenie nart wodnych, surfowania oraz snowboardu. Podczas uprawiania tego sportu stoi się na desce wakeboardowej, trzymając się linki, która z drugiej strony przymocowana jest do łodzi lub wyciągu. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią wiązania, łączące nogi z deską.

Kto może uprawiać wakeboarding i kiedy jest najlepszy czas na ten sport?

Nie ma idealnego miesiąca, podczas którego należy uprawiać ten sport. Jako że wakeboarding może wiązać się z kontaktem z wodą, najprzyjemniej jest uprawiać go w ciepłe miesiące. W przypadku naszego kraju okres do trenowania rozpoczyna się w kwietniu i trwa aż do października. Oczywiście duży wpływ na długość tego okresu mają warunki pogodowe. Obecnie organizowane są wyjazdy i obozy zarówno w Polsce, jak i na świecie, więc nawet w grudniu możliwe jest uprawianie ten sport, pod warunkiem, że odbywa się to w ciepłym kraju jak na przykład Turcja.

Dużą zaletą wakeboardingu jest to, że nie wymaga skomplikowanych umiejętności. Podczas nauki wakeboardingu instruktor przekazuje wszystkie informacje o układzie ciała i ruchach, jakie należy wykonywać, aby utrzymać się na powierzchni wody. Samo szkolenie trwa stosunkowo krótko. Przed rozpoczęciem zajęć warto wykonać kilkuminutową rozgrzewkę, dzięki czemu będziemy lepiej przygotowani do rozpoczęcia przygody z deską.

Ten rodzaj sportu wodnego jest najmniej skomplikowany i najbardziej bezpieczny – poważne kontuzje są rzadkością, nawet u osób, które uprawiają wakeboarding wyłącznie rekreacyjnie. Jest to sport zarówno dla młodzieży, jak i dla osób nieco starszych. Początkowo każdy z kursantów uczy się utrzymania na desce, a z czasem dochodzi nauka różnego rodzaju trików i ewolucji, które sprawiają, że wakesurfing wygląda naprawdę efektownie. Dużą zaletą jest także to, że wszystkie umiejętności można opanować w stosunkowo krótkim czasie, co daje ogromną satysfakcję i frajdę z uprawianego sportu.